RESULTS RESULT + DIPLOMS
Summary
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | ROCAREK Jiri |
Fischer Racing Team |
CZE | 2:04:44.6 | 0:00:00.0 |
2. | ROHDE Florian |
Team Forever Nordic |
GER | 2:05:47.5 | 0:01:02.9 |
3. | PLISKA Jiří |
Silvini Madshus Team |
CZE | 2:05:50.2 | 0:01:05.6 |
4. | JANKE Maximilian |
WSV Oberhof |
GER | 2:07:37.4 | 0:02:52.8 |
5. | SIKORA Jakub |
Rossignol Racing Team |
CZE | 2:08:03.9 | 0:03:19.3 |
6. | SRAIL Jan |
Team Pioneer Investments |
CZE | 2:08:16.4 | 0:03:31.8 |
7. | CEBULLA Marius |
SWV Goldlauter Heidersbach |
GER | 2:09:14.3 | 0:04:29.7 |
8. | WAIDELICH Moritz |
SC Enzklösterle |
GER | 2:13:18.8 | 0:08:34.2 |
9. | KUHN Matthias |
SALOMON Nordic Team AUSTRIA |
AUT | 2:13:44.7 | 0:09:00.1 |
10. | ESCHER Toni |
Fischer Racing Team |
GER | 2:14:48.2 | 0:10:03.6 |
11. | DEBERTIN Daniel |
Eleven Eintracht Braunschweig Skimarathon |
GER | 2:15:25.6 | 0:10:41.0 |
12. | STEURER Thomas |
Salomon Racingteam |
AUT | 2:15:35.7 | 0:10:51.1 |
13. | REICHELT Arne |
SK Dresden Niedersedlitz |
GER | 2:15:51.9 | 0:11:07.3 |
14. | MILZ Peter |
Swix-Rossignol Team |
GER | 2:19:20.7 | 0:14:36.1 |
15. | HOFFMANN Peter |
Skiclub 1927 Köthen |
GER | 2:19:43.2 | 0:14:58.6 |
16. | GROßE Ralf |
Jonsdorf |
GER | 2:20:51.8 | 0:16:07.2 |
17. | MASEK Jan |
Mercedes-Benz Salomon |
CZE | 2:20:55.6 | 0:16:11.0 |
18. | KOCH Stephan |
ESV Nassau |
GER | 2:22:41.8 | 0:17:57.2 |
19. | SELTER Benjamin |
Attendorn |
GER | 2:24:04.8 | 0:19:20.2 |
20. | WÄHRISCH Sten |
Skiklub Dresden-Niedersedlitz |
GER | 2:24:08.6 | 0:19:24.0 |
21. | WACHLIN Johannes |
SC Oberstdorf |
GER | 2:24:27.7 | 0:19:43.1 |
22. | HARTIG Fabian |
Eleven Eintracht Braunschweig Skimarathon |
GER | 2:24:52.7 | 0:20:08.1 |
23. | VANC Petr |
Mercedes Benz Salomon team |
CZE | 2:24:58.6 | 0:20:14.0 |
24. | RICHTER Michael |
xc-ski.de A/N Skimarathon team |
GER | 2:25:20.5 | 0:20:35.9 |
25. | VEITS Toms |
A2 |
LAT | 2:25:55.6 | 0:21:11.0 |
26. | GARHAMMER Karl-Heinz |
spvgg oberkreuzberg |
GER | 2:26:29.3 | 0:21:44.7 |
27. | HUSEK Martin |
Mercedes-Benz Salomon team |
CZE | 2:27:32.3 | 0:22:47.7 |
28. | GEIßLER Julian |
SC Enzklösterle |
GER | 2:27:58.1 | 0:23:13.5 |
29. | REJZEK Martin |
Eleven Eintracht Braunschweig Skimarathon |
GER | 2:28:28.8 | 0:23:44.2 |
30. | SCHNEIDER Silvio |
Bertsdorfer SV |
GER | 2:28:34.6 | 0:23:50.0 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | DONZALLAZ Nicole |
Team Rossignol Switzerland |
SUI | 2:27:37.6 | 0:00:00.0 |
2. | WIRTH Jessica |
Team Forever Nordic |
GER | 2:34:45.1 | 0:07:07.5 |
3. | MÜLLER Jessica |
xc-ski.de A/N Skimarathon team |
GER | 2:35:01.4 | 0:07:23.8 |
4. | ZELENKOVÁ Šárka |
Silvini Madshus Team |
CZE | 2:40:21.2 | 0:12:43.6 |
5. | HORNFECK Ulla |
TSV Carlsgrün ZIPPS-RACING TEAM |
GER | 2:45:10.6 | 0:17:33.0 |
6. | ESCHER Silke |
Fischer Racing Team |
GER | 2:49:17.9 | 0:21:40.3 |
7. | JEDLIČKOVÁ Radka |
Silvini Madshus Team |
CZE | 2:51:42.4 | 0:24:04.8 |
8. | RANDAKOVA Ruzena |
Fischer Ski klub Sumava Vimperk |
CZE | 2:54:04.8 | 0:26:27.2 |
9. | OTTO Grit |
SSV Altenberg |
GER | 3:00:12.2 | 0:32:34.6 |
10. | NOVOTNÁ Iva |
Liberec |
CZE | 3:01:05.1 | 0:33:27.5 |
11. | HOPPE Greta |
SC Rosenheim |
GER | 3:05:15.7 | 0:37:38.1 |
12. | ALIONA Lutsykovich |
BLR | 3:11:14.8 | 0:43:37.2 | |
13. | FÖRSTER Basilia |
Neuried |
ITA | 3:12:28.7 | 0:44:51.1 |
14. | WEIDLICH Antje |
WSC Erzgebirge Oberwiesenthal |
GER | 3:12:33.7 | 0:44:56.1 |
15. | HEINRICH Amelie |
SC Hammer |
GER | 3:13:00.6 | 0:45:23.0 |
16. | BAUMGÄRTEL Katharina |
Ski-Club-Carlsfeld |
GER | 3:15:32.1 | 0:47:54.5 |
17. | SCHWERIN Julia |
Ssv Erfurt 02 |
GER | 3:19:20.2 | 0:51:42.6 |
18. | HENSRUD Anne |
Salangen Ski |
NOR | 3:24:30.9 | 0:56:53.3 |
19. | DE WIT Tosca |
SLT Vasasport |
NED | 3:26:29.2 | 0:58:51.6 |
20. | KOLBE Cindy |
SV Trebsen |
GER | 3:27:47.4 | 1:00:09.8 |
21. | ROTHE Lisa |
SC Norweger Annaberg |
GER | 3:29:27.2 | 1:01:49.6 |
22. | WULLSCHLEGER Catherine |
Naters |
SUI | 3:32:43.2 | 1:05:05.6 |
23. | MÜLLER Carola |
Hohburger SV |
GER | 3:33:55.3 | 1:06:17.7 |
24. | NESJE Anne Vestermo |
Salangen-ski |
NOR | 3:35:56.1 | 1:08:18.5 |
25. | THIELE Meike |
Sc Kottmar |
GER | 3:36:41.9 | 1:09:04.3 |
26. | JENDRUCH Marta |
POL | 3:39:48.9 | 1:12:11.3 | |
27. | VERDIESEN Anja |
Stichts Langlaufteam |
NED | 3:49:38.4 | 1:22:00.8 |
28. | WEISER Sindy |
Magdeburg |
GER | 3:49:50.6 | 1:22:13.0 |
29. | NADZEYA Kudrets |
BLR | 3:53:59.7 | 1:26:22.1 | |
30. | HOPPENBROUWER Astrid |
Stichts Langlauf Team |
NED | 3:55:56.9 | 1:28:19.3 |